KAŻDY MEDAL MA DWIE STRONY

Michał Skowronek
prezes zarządu Telakces.com

Każdy medal ma dwie strony

Technologia kroczy do przodu i bez wątpienia jesteśmy częścią czwartej rewolucji przemysłowej. Nowy etap transformacji niesie za sobą ważne zmiany. Dla gospodarki i dla społeczeństwa. Czołowe postacie świata biznesu wyrażają swoje obawy związane z rozwojem sztucznej inteligencji oraz pozbawianiem pracy pracowników nisko, jak i wysoko wykwalifikowanych. Nie są to na pewno obawy nieuzasadnione. O zmianach, ktore czeka rynek opowiada Michał Skowronek, współtwórca i CEO Telakces.com.

Bez wątpienia rzeczywistość znana nam z literatury czy obrazów filmowych przenoszona jest na ziemskie realia. Podniesienie poziomu życia, zdecydowanie konsumpcyjne podejście do świata, stawia nas – firmy – przed pytaniem o wydajność siły roboczej (a raczej jej brak). Zastępując wybrane gałęzie technologiczne robotami, nadążamy za zmiennością rynku.

W branży GSM rynek wymaga od nas bardzo dużej elastyczności. Pojawiające się w szybkim tempie nowe telefony poruszają także rynkiem akcesoriów. Klient również weryfikuje, wybiera, zatem różnorodność przedmiotów GSM musi być duża. Humanoidalne roboty – nadal w produkcji drogie – w konsekwencji mogą stać się tańszą, bo szybszą „siłą roboczą”.

Z pewnością medal ma dwie strony: sztuczna inteligencja może zastąpić człowieka, zwłaszcza te sektory branży, które opierają się na sile fizycznej, jednak duży odsetek ludzi po prostu zostanie bez pracy. Kolejnym krokiem w ewolucji człowieka będzie nauczenie się wykonywania tych czynności, przy których nie zastąpią nas roboty. Tak czy siak już teraz na naszych oczach dokonuje się zmiana. A jednak człowiek nadal jest – w wielu przypadkach – niezastąpiony. Miejmy nadzieję, że sztuczna inteligencja będzie nam jedynie służyć, pomagać wykonywać prace niebezpieczne dla człowieka, ale nie odbierze całkowitej możliwości zarządzania firmą i nie pozbawi zatrudnienia.

Źródło galeriehandlowe.pl