BIZNES RAPORT – „NA MOCNYCH FUNDAMENTACH”

Na mocnych fundamentach

Michał Skowronek
prezes zarządu Telakces.com

Rynek franczyzy w Polsce sukcesywnie wzrasta. Wiele bowiem osób, chcąc założyć własny biznes, boi się ryzyka, a franczyza to sprawdzony schemat, w którym ryzyko niepowodzenia jest mniejsze.

W przypadku branży GSM nie od dziś wiadomo, że lokalizacje, którymi jesteśmy zainteresowani, czyli galerie handlowe, wolą współpracować z siecią, aniżeli z prywatnymi jednostkami.

Większa sieć – większa świadomość marki

Kiedy posiadamy pokaźną liczbę sklepów, kolejne otwarcia są konsekwencją stabilnego rozwoju. Dla dalszego budowania pozytywnego wizerunku i umacniania go, ważne jest, by wysoki standard otwieranych punktów był zachowany, co jest wymogiem tak sieci franczyzowej, jak i galerii handlowych. Centralne zarządzanie firmą wspiera franczyzobiorców rozsianych po kraju, którzy bezpośrednio prowadzą sklepy i monitorują biznes lokalnie. Jako franczyzodawca, negocjujemy warunki umowy z galerią, ponosimy właściwie całe ryzyko przedsięwzięcia, a także wspieramy franczyzobiorców i nadajemy kierunek rozwoju sieci. Im większa ilość salonów, tym bardziej wzrasta świadomość naszej marki, a tym samym wzmacnia to naszą pozycję na rynku.

Kreatywna franczyza

Idea kreatywnej franczyzy, w naszym mniemaniu, zasadza się przede wszystkim na różnorodności. Każdy franczyzobiorca dopasowuje lokalnie asortyment i ceny do konkretnego rynku. W zależności od specyfiki rynku, od bieżących trendów, od potrzeb klienta, zróżnicowanie w cenach i dobieraniu odpowiedniego asortymentu jest zupełnie naturalne. To w konsekwencji pozwala nam tworzyć mocny fundament rozwoju działalności franczyzowej. Warto jednak w tym miejscu zauważyć, że mechanizmy prowadzenia sieci franczyzowej w każdej firmie mogą się różnić.

Wystarczą chęci?

Istotą naszej działalności, jako franczyzodawcy, jest dobieranie franczyzobiorców, którzy mają przede wszystkim chęci do pracy i chociaż minimalne zaplecze finansowe. Doświadczenie w branży GSM nie jest wymagane, ale oczywiście działa na korzyść franczyzobiorcy, Niemniej jednak osoby bez wspomnianego doświadczenia, potrafią sobie również dobrze radzić na rynku. Franczyzodawca daje bowiem know how marki, doradztwo w prowadzeniu punktu, jest w stanie pomóc prawnie, jak również w dobraniu odpowiedniego asortymentu dla stoiska/salonu. Franczyzodawca także zajmuje się adaptacją i wizualizacją salonów, których wizerunek jest ujednolicony i utrzymany w największych standardach rynkowych.

Żródło Gazeta Finansowa